کاربر میهمان خوش آمدید    

signin signup
چهار شنبه, ‍۲۶ شهریور ۱۳۹۳
Wednesday, Sep 17, 2014
bhowco
تصویر تصادفی از گالری عکس
آمار سایت
کل کاربران: 2975
بازدید امروز: 6156
بازدید دیروز: 3117
بازدید ماه جاری: 117284
بازدید سال جاری: 1613636
کل بازدید‌ها: 5469743
'
یافتن شغل در آلمان
یافتن شغل


ممکن است یافتن شغل در آلمان آنچنان  که از ارقام بالای بیکاری بر می آید دشوار نباشداما به طور کلی باید کار آزموده و واجد شرایط باشید و ممکن است مقداری شانس و پشتکار فراوان نیز لازم باشد .

اگر از اتباع کشورهای اتحادیه اروپا (EU)هستید در به دست آوردن شغل موقعیتی برابر با افراد محلی (حد اقل در تئوری)خواهید داشت .آمریکاییان و ملیت های دیگر که برای کار در آلمان اجازه اتوماتیک ندارند باید قوانین مربوط به اخذ ویزا و مجوز کار را رعایت کنند تا کار فرمای آینده آنها بتواند برای استخدام آنها را نسبت به یک تبعه اتحادیه اروپا در اولویت قرار داده است توجیهی داشته باشد.

تعداد بسیاری اتباع خارجی در سر تا سر آلمان سکونت دارند .در پایان سال 1998 تعداد5/7 میلیون نفر خارجی در آلمان زندگی میکردند که تقزیباً9 در صد جمعیت این کشور را تشکیل میدادند . در دهه 70،60 جمهوری فدرال در واکنش به کمبود کارگر فعالانه تعداد زیادی از کارگران خارجی را ( که از روی حسن تعبیر کارمندان مهمان یا Gastarbeiterنامیده میشدند ) که عمدتاًاز کشورهای مدیترانه بودند استخدام نمود.

بسیاری از گارگران مهمان به صورت ساکنان دراز مدت در این گشور باقی ماندند از این رو در پایان سال 1994بیش از دومیلیون خارجی از ترکیه یوگوسلاوی سابق یونان وایتالیا هستند .جمهوری دموکراتیک پیشین آلمان تعدادی از کارگران ویتنامی را استخدام نمود که در حال حاظر چندین هزار نفر ا زآنها در آلمان شرقی سلبق به کار و زندگی مشغولند .در پاییان سال 1997 مهاجرت از تایلند و چین سریع ترین رشد را در جمعیت خارجی باعث گردید.

افراد خارجی مقیم اتحادیه اروپا عموماً در سر تاسر آلمان پذیرفته میشوند و به خوبی با آنها مدارا میشود اگر چه هنوز بخش کوچکی از جمعیت تفکری در سر دارند که میتوان آن را نژاد پرستی تعبیر نمود و عمدتاً به گروه های مهاجر ترک و یونانی و در مواردی حتی گروه های مهاجر ایتالیلیی معطوف میگردد.

آلمان را اغلب به این امر متهم میکنند که به طور مناسب و کامل فجایع صورت گرفته را در طول جنگ جهانی دوم توسط این کشود جبران ننموده است .عده ای معتقدند که احساسات نژاد پرستانه و ناسیونالیستی افراطی خصوصیتی اجتناب نا پذیر از فرهنگ آلمان است . با این همه از زمان ایجاد جمهوری فدرال این کشور یکی از بارزترین و آزادانه ترین سیاست ها در مورد پناهندگی سیاسی در اروپا به خود میبالد .

زمانی که یوگسلاوی سابق دچار فروپاشی گردید آلمان با وجود داشتن تعهدات بیشمار مالی در نتیجه وحدت آلمان شرقی و غربی متقاضیان پناهندگی و مهاجران بیشتری را نسبت به اگثر کشور های همسایه اش  در خود جای داد .

تعجب آور نبود که مهاجران هدف دشمنی ها و خشم جوانان بیکار آلمانی قرار گیرند که احساس کیکردند متقاضیان پناهندگی آلمان های بومی را از تقدم در دسترسی به مشاغل  و منابع اجتماعی محروم میسازند .دولت آلمان تلش نموده است تا نیاز های افرادی را که پناهندگان قانونی میداند بدون تشویق آنها به اقامت دایم در کشور فراهم نماید .

در حقیقت گرفتن تابعیت آلمانی حتی برای افرادی که مدت طولانی مقیم آلمان میباشند دشوار است .آلمان تابعیت دوگانه را به رسمیت نمیشاسد و از بیشتر مهاجران در خواست مینماید تا به عنوان بخشی از مراحل قبول تابعیت به طور رسمی تابعیت پیشین خود را لغو نمایند .جمعیت ترک در آلمان به دلیل تفاوت های آشکارشان در مذهب (اسلام به جای مسیحیت )و ناتوانی در وفق دادن خود و گرفتنت تابعیت آلمانی (عده ای خواهند گفت عدم تمایل )خشم قابل ملاحظه را متوجه خود میسازد .حضور اقلیتی پر سر و صدا(و در مواقعی خطرناک)از فعالان سیاسی کرد اهل ترکیه در برخی از نواحی آلمان به روابط آنها با ملت آآلمان صدمات بیشتری ووارد میسازد .

چشم انداز های استخدام :

یافتن شغل در آلمان برای مشاغل یا رشته هایی که متقاضیان بسیاری دارند عموماً نیازمند دارا بودن مهارتهای خاص یا تجربه در آن رشته یا حرفه است .در حالیکه مسلط بودن به زبان آلمانی را نمیتوان مطلقاً ضروری دانست اما دانستن زبان هم در به دست آوردن شغل و هم در انجام آن به طور قطع به کمک خواهد آمد .

اکثر آلمانی ها در مدارس انگلیسی و بسیاری از آنها به این زبان مسلط هستند در نتیجه تسلط به زبان انگلیسی موجب برتری حتمی شما در بازار کار نمیشود مگر آنکه دارای تجربیات و مهارت های دیگری نیز باشید . شما باید برای زندگی و کار در آلمان دلیل موجهی داشته باشید – اینکه صرفاً از رییس یا شغلتان خسته شده اید بهترین انگیزه برای رفتن به آنجا نیست . اگر خانواده یا دوستانی در منطقه و یا تجربه قبلی زندگی و کار در خارج داشته باشید این تصمیم گیری آسان تر خواهد شد. علاقه واقعی به فرهنگ آلمان یا جنبه های بخصوص از جامعه آلمان اعتبار مضاعفی را در جستجوی شغل به شما میبخشد و همچنین تا حد زیادی اقامت شما را آسان تر و مطبوع تر میکند .

سیستم آموزش علمی رایگان در آلمان در جهت پرورش کارکنان ورزیده و ماهر به واسطه برنامه های کار آموزی و آموزش در حین اشتغال تنظیم شده است .

زمانی که یک جوان آلمانی مراحل تحصیلی خود را به پایان میرساند تجارب فراوان و جدیدی از حرفه و یا صنفی دارد را به آن وارد میشود . با وجود این مواردی وجود دارند که برنامه های کار آموزی مطابق با میزان تقاضا نیست و اگر شما در یکی از این رشته ها ( به طور مثال برخی مهارت های کامپیوتر ) تجربه داشته باشید حتی با دانستن کمی زبان آلمانی ممکن است امید بسیاری برای یافتن کار داشته باشید.

بیکاری:

همانند بیشتر نقاط اروپا آلمان به تلاش خود در جهت مبارزه با میزان بیکاری مشکلی که از سالیان دور مطرح بوده است ادامه میدهد.کارگران آلمانی از یکی از بالاترین نرخ های دستمزد در جهان به همراه منافع فراوان و حمایت شغلی که توسط دولت الزامی گردیده است برخوردار هستند .علی رقم پیشرفت های عظیم در میزان بهره وری هزینه کسب و کار در آلمان در حال افزایش است که این امر حتی حرفه های خانوادگی را در آن در بر داشته است تا برای گسترش فعالیت خود د رجستجوی فرصت هایی در کشور های ارزان تر باشند .خلاصه کلام اینکه مشاغل جدیدی که هر سال ایجاد میشود برای جذب سیل کارکنان جدید که بسیار ماهر هستند و به خوبی آموزش دیده اند کافی نیست . آمارهای رسمی نشان میدهند که هم اکنون ار نیم میلیون خارجی در ردیف بیکاران قرار دارند .

نمودار رسمی بیکارری در آلمان حدود 10 درصد را نشان میدهد اما این نمودار نا همخوانی شدید میان جمهوری فدرال و مناطق جهموری دموکراتیک سابق آلمان یا DDR  

( Deutsche Demokratische Republik  که اکنون neue lander نامیده می شود )   راپنهان مینماید. در DDR سابق اشتغال حقی بود که طبق قانون اساسی به همه افراد تعلق داشت از این رو بسیاری از شرکت های دولتی با تورم شدید نیروی کار مواجه بودند .به دنبال تعطیلی ، تجدید سازمان و سازمان خصوصی سازی صنایع متعلق به دولت پیشین آمار بیکاری به شدت بالا رفت و تمامی جمعیت ناچار بودند تا بار دیگر در حوزه های کسب و کار آزاد اقتصاد بازار و روش مدیریت غربی حسی بر جای مانده از ( بیگانه بودن ) میان  Ossies (ساکنان آلمان شرقی سابق ) وWessies(ساکنان آلمان غربی سابق ) به چشم می خورد و چنین به نظر می رسد که ادامه یابد.

میزان بیکاری در نواحی شرقی  (neue lander )  بیش از دو برابر میزان آن در نواحی غربی میباشد هر چند که برای جویندگان شغل که دارای مهارت های سازمانی و مدیریتی مورد نیاز و بردباری لازم برای اعمال تغییرات دراز مدت باشند بدون شک فرصت های بسیاری وجود دارد .


اقتصاد :

زمانیکه افراد از (معجزه اقتصادی پس از جنگ )سخن میرانند عموماً منظور آنها آلمان است . در حالیکه قسمت اعظم زیر بنای اقتصادی و اساس صنعت آلمان ویران شده بود مردم این کشور از طرح Marshall و حس قوی ابتکار عمل شخصی برای بازسازی دوباره اقتصاد کشورشان سود بردند بطوری که مایه حسرت جهان تبدیل شدند .

آلمانی ها به حق خود به موفقیت هایشان در آنچه که آن را (اقتصاد بازار اجتماعی) مینامند میبالند .دولت های آلمان که به مراتب کمتر از همسایگان فرانسوی خود در تصمیم گیری ها و جهت گیری های اقتصادی اعمال نفوذ میکنند به طور فعالانه ای رقابت در بازار را رواج داده اند و به تشویق کسب و کار در میان افراد و حرفه ها پرداخته اند ونفوذ آمریکا در بسیاری از جنبه های زندگی اقتصادی از اعلان تبلیغاتی در رادیو و تلویزیون و خصوصاً در سال های اخیر استفاده گسترده از اینترنت مشهود است .با این وجود دولت کنترل قابل ملاحظه ای بر کسب و کار اعمال میکند چه به صورت نظام مستقیم و چه بصورت وصول مالیات های سنگین بر در آمد و سرمایه . هدف جدی دولت محافظت از توازن اقتصادی با ایجاد ثبات قیمت ها میزان بالای اشتغال توازن صادرات و واردات و رشد پایدار میباشد.
 
بسیاری از موفقیت های آلمان در چند دهه گذشته به دلیل افزایش کمپانی های به اصطلاح متوسط Mittelstand  der بوده است یعنی صنایعی که تحت مالکیت و کنترل خانواده ها قرار دارند و پس از جنگ به راه افتادند .
بسیاری از این کمپانی ها از مهارت های مهندسی آلمانی ها در تولید محصولات صنعتی با کیفیت بالا به نحو احسن استفاده کرده اند و محصولاتی تولید نموده اند که در سر تا سر جهان شناخته شده و به فروش رفته اند .با وجود این در آغاز هزاره جدید بسیاری از این کمپانی های بسیار موفق با بحران روبرو هستند چون بنیانگذاران به سن باز نشستگی میرسند و بایستی تصمیم بگیرند که حرفه خود را در خانواده حفظ نمایند و یا در فکر فروش و یا ادغام آن با کمپان ها و شرکت های بزرگتر باشند . اغلب فرزندان پسر و دختر کمپانی های Mittlestand علاقه به اداره حرفه خانوادگی ندارند و یا اینکه با سختی های فراوانی در تغییر فرهنگ و چهره کمپانی و منعکس کردن عقیده های مدیریتی نوین خود مواجه میشوند.
اتحاد آلمان در سال 1989 هزینه هنگفتی در بر داشت به خصوص با توجه به تصمیم دولت برای یکپارچه نمودن دو اقتصادی که کاملاً با هم متفاوت بودند که این امر می بایست به سریع ترین نحو ممکن صورت می گرفت .بسیاری از زیربناهای اقتصادی آلمان شرقی می بایست از نو ساخته می شد و مفاهیم بازده و سود دهی به اقتصادی وارد میگشت که ظرف پنچاه سال گذشته عمدتاً اقتصادی هدایت شونده بود .
 
آلمان موسسه ای را برای خصوصی سازی ادارات دولتی قبلی تاسیس نمود و در حتالی که آن آژانس فعالیت خود را در سال 1995 متوقف نمود ، هنوز هم تعدادی از موسسات جانشین در حال عبور از مرحله دگرگونی هستند.
یکی از شگفتی های بزرگ و نسبتا نا مطلوبی که آلمانی ها به دنبال اتحاد شرق و غرب با آن مواجه شدند ، بی توجهی ها و صدماتی بود که به محیط زیست در شرق وارد شده بود .  


آلودگی هوا ، آب و زمین بسیار بیش از آنچه بود که انتظار میرفت و دولت مجبور شد در برخی از نواحی صنعتی کلیه روستا ها را پاکسازی و آلودگی زدائی کند. بدیهی است که کلیه فعالیت های دولت در روند متحد شدن هزینه دارد.

مالیات ها در آلمان، هم مالیات بر کار و هم مالیات بر در آمد شخصی و سرمایه ، از بالاترین مالیات ها در اروپاست که خود بیش از پیش توان مشاغل و حرفه ها را در ایجاد  روند اشتغال، دچار محدودیت می نماید .

روابط صنعتی :

اعتصاب در آلمان نسبتاً به ندرت اتفاق می افتد و همانند بسیاری دیگر از جنبه ها ی جامعه به شدت تحت کنترل قوانین و مقررات است . در طول چند سال گذشته بسشتر کنش های صنعتی به جای اعتصابات گسترده و تعطیلی کار به توقف کار برای مدت کوتاه (یک یا دو ساعت) محدود میشد. خادمان کشوری(Beamte )به هیچ وجه اجازه اعتصاب ندارند. همه مشاغلی که بیش از چند نفر کارمند یا کارگر دارند بایستی شورای کارگران (Betriebsrat)تشکیل دهند که از نمایندگان کارگران تشکیل میشوند و نقشی مشاوره ای در مدریت امور دارند. شوراهای کارگران بایستی در مورد کلیه تصمیمات مهم مدریتی از جمله استخدام و بر کنار نمودن مدیران اصلی بر کنار نمودن کارگران و تعطیلی کارخانه مورد مشاوره قرار گیرند و همچنین این افراد بایستی در جریان (وضعیت)پیشرفت کار قرار گیرند .که در شورای کارگران انجام وظیفه میکنند.از امتیازات مخصو ص و حمایت شغلی که توسط قانون کار تضمین گردیده است بهره مند می شوند.آنها ممکن است با اتحادیه های محلی از نزدیک همکاری نمایند اما لازم نیست که خود ا ز اعضای آن باشند.تصمیمات شورای کار حتی ممکن است در شرایط خاص اتحادیه های منطقه ای را نیز تحت الشعاع خود قرار دهند و در شرکت های بزرگتر نمایندگان شوراهای کار تعداد مشخصی از کرسی های هیئت مدیران را به خود اختصاص می دهند.
آلمان دارا تعدادی اتحادیه ی ملی بزرگ و نیرومند است که برای عقد قراردادهای منطقه ای با گروه کارفرمایان که نماینده صنایع خاص هستند مذاکره نمایند .عموماً قرارداد منطقه ای برای همه  شرکت هایی که در آن صنعت و منطقه ای خاص فعالیت می کند خواه بخشی از گروه کارفرمایان باشند یا نه لازم الاجرا می گردد. با این همه روابط میان اتحادیه ها و سازمان های کارفرمایان معمولاً دوستانه و سازنده است و هر دو طرف در جهت حفظ ایجاد اشتغال مایل به مصالحه هستند.

نیروی کار:

کارکنان آلمانی در مقایسه با نوع زندگی کارکنان بسیاری از دیگر کشورهای غربی (به طور مثاال بریتانیا ایتالیا و آمریکا)از زندگی مرفح تری برخوردارند .آلمانی ها به نقش خود به عنوان رهبر اقتصاد اروپا و قهرمانان عرصه بازدهی صنعتی و همچنین برتری مهندسی بسیار مباهات می ورزند.

در آلمان عنوان مهندسی  Lngenieur  عنوان بسیار معتبری است و مقام فردو دیگر درجات تحصیلی وی با افتخار بر روی کارت ها و سربرگ های مشاغل عنوان می شود.آموزش در آلمان از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و بسیاری از مهندسین صنایع دارای درجه ی دکتری هستند .

دوره های کار آموزی ملی و برنامه های آموزش حین اشتغال در آلمان از بهترین ها در جهان اند و این شهرت بیهوده ای نیست زیرا کارکنان آلمانی به خاطر مهارت ها و قابلیت های بسیار بالای خود زبانزدند.

امروزه بازار کار آلمان عمدتاً خود کفاست و تنها در معدود زمینه هایی کمبود مختصر نیروی کار به چشم می خورد از همان نوع که به کارگیری کارگران مهمان  Gastarbeiter را در دهه  60 و اویل دهه 70 ضروری ساخت .با وجود این یکی از موارد استثنا درخور توجه در زمینه تکنولوژی اطلاعات است که در آن برنامه های آموزشی مطابق با نیازهای اقتصاد آلمان پیشرفت نکرده اند جهت رفع این تقاضا در مدت کوتاه در اول آگوست سال 2000 طرح گرین کارت جدیدی به تصویب رسید که اجازه میدهد تا 2،000 متخصص تکنولوژی اطلاعات تا مدت حد اکثر 5 سال در آلمان به کار مشغول شوند.

آندسته از کمپانی های آلمانی که به دنبال گسترش فعالیتهای خود در بازارهای بین المللی هستند مجبور نیتند به دنبال استخدام خارجی ها باشند که به زبان مسلط اندزیرا مدارس محلی زبان انگلیسی و دیگر زبان های خارجی را به خوبی به آنها می آموزند. کارکنان آلمانی به لطف سالها مذاکره و همکاری میان کارفرمایان و اتحادیه های تجاری منطقه ای از حقوق بالا و شرایط کاری عالی بهره مندند. زنان از تساوی شغلی و حقوقی با مردان برخوردارند اگر چه هنوز تعداد انگشت شماری از مدیران و روئسای رده بالا را زنان تشکیل میدهند و هنوز هم اکثر شغل های کم در آمد و پاره وقت تووسط زناان انجام میشود.


رفتار کاری :

شرکت های قدیمی آلمانی به ویژه شرکت های معروف Mittelstand اغلب دارای ساختار سلسله مراتب الزی سختگیرانه اند و روابط میان کارکنان و مدیریت رسمی است. شغل ها و عناوین شغلی اغلب به دقت در قرار داد های صنعتی منطقه ای توصیف و مشخص شده اند و بین کارگران و مدیران از نظر قانونی تمایزی وجود دارد . هیچ یک از دو گروه علاقه مند به پذیرفتن مسئولیت های خارج از وظایف خود نمیباشند.

در آلمان تجربه کاردانی و وفاداری اداری ارزش بسیار است و تغییر مکرر مشاغل مخصوصاً به عنوان روشی برای افزایش دستمزد یا ترفیع به تدرت اتفاق می افتد. با وجود این این وضعیت در حال تغییر است به خصوص در صناعی تکنولوژی برتر و مکپانی های بزرگ چند ملیتی. (Betriebsrat) اغلب حق تجدید نظر در مورد کاندیداها و ارائه عقاید خود در ارتباط با تصمیمات کارگزینی را داراست حتی در مواردی که پای رده های بالای مدیریت در میان باشد.

تصمیم گیری در مورد استخدام کارکنان بخصوص مدیران و روسا و اقدامات و سیاست های کاری که در آلمان کند تر از بسیاری کشورهای غربی دیگر صورت میگیرد. این امر بیشتر ناشی از آن است که برسی و تاکیید این امور باید در سطوح مختلف تکرار شود و ناشی از بلاتکلیفی یا نقص سیستم کاری نیست. بسیاری از خارجی ها به خصوص آمریکاییان در میابند که در آلمان باید خود را با زندگی کاری کندتر و دارای آهنگی آرام تر وفق دهند. تصمیم عجولانه مشکوک تلقی میشود و مدیران آلمانی عموماً ترجیح میدهند تا به برنامه ریزی های دقیق و معقول و رویکرد منطقی به حل مشکلات متکی باشند. بیشتر روسا مدیرا آلمانی به ندرت کار خود را در خانه انجام میدهند و در تعطیلات آخر هفته بی چون و چرا هیچ گاه کار نمی کنند. بسیاری از مشاغل در طول تابستان به مدت دو تا سه هفته تعطیل هستند و عموماً زا کارمندان انتظار میرود تا کثر مرخصی های سالیانه خود را در طول این مدت بگیرند. بسیاری از قرار داد های صنفی روزهای تعطیل هر سال را طوری پیش بینی میکنند تا با تقویم تعطیلی مدارس منطقه همزمان شوند.

عموماً زمان صرف شده در اداره یا محل کار بسیار بازده و مفید است و به غیر از مواقع استراحت اداری که نسبتاًکوتاه است زمان چندانی برای معاشرت و وراجی های بیهوده صرف نمی شود. معاشرت با همکاران عمدتاً در مراسمی همچون پیک نیک سالانه شرکت گردهمایی روزهای تعطیل و دیگر رخداد هایی که شورای کارگران به عنوان یکی از وظایف اجتماعی رسمی خود برنامه ریزی میکند و تدارک می بیند انجام می پذیرد.


آلمان و اتحادیه اروپا


آلمان در کنار بلژیک و فرانسه ایتالیا لوزامبورگ و هلند یکی از شش عضو موسس جامعه اروپایی (که اکنون اتحادیه اروپا یا EU خوانده میشود)در سال 1957 بود.

پس از آن اتریش دانمارک فنلاند یونان ایرلند پرتغال اسپانیا سوئد و بریتانیای کبیر با پیوستن به این اتحادیه تعداد اعضای آن را به 15 کشور افزایش دادند .

دولت آلمان یکی از اعضایی است که پیشنهاد گسترش بیشتر اتحادیه اروپا (EU)و پذییرش ملت های اروپای شرقی در این اتحادیه در اوایل دهه بعدی پشتیبانی کرده است این اتحادیه به لهستان و جمهوری چک و برخی از کشورهای دیگر قول داده است تا هر چه سریع تر پیشنهاد عضویت آنها را برسی نماید. اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا مجاز هستند تا بدون داشتن مجوز کار در آلمان و یا در کشورهای عضو اتحادیه کار شوند مشروط بر اینکه پاسپورت معتبر یا کارت شناسایی ملی داشته باشند و از قوانین و مقررات استخدام در کشور عضو پیروی نمایند.

با اتباع اتحادیه اروپا در مواردی از قبیل دستمزد شرایط کار دستیابی به مسکن آموزشهای شغلی بیمه های اجتماعی و حقوق اتحادیه صنفی همانند شهروندان آلمانی رفتار میشود و خانواده و وابستگان نزدیک این افراد میتوانند به آنها ملحق شوند و از حقوق کشابهی بهره مند گردند.

با وجود این هنوز هم بر سر اختیار و آزادی کامل در نقل مکان و حق کار کردن در کشورهای اتحادیه اروپا موانعی بر سر راه است به عنوان مثال برای اشتغال در برخی مشاغل شغلی کشور های متفاوت عضو متقاضیان باید دارای مهارت ها و یا صلاحیت های خاص ابداع کرده است برای اشتغال در سازمان های دولتی محددیت ها یی اعمال میشود در این موارد حق کار کردن فرد ممکن است به دلیل سیاست دولت امنیت عمومی یا بهداشت عمومی با محدودیت هایی مواجه شود.

در ایالت های مختلف آلمان (Bundeslander)در رابطه با وضعیت اجتماعی کارمندان دولت و در بعضی از مشاغل بخصوص در مورد آموزگاران و متخصصین بهداشتی تفاوت هایی وجود دارد.

 

ثبت آگهی در سایت بی هاو کو رایگان است و مسئولیت آن به عهده آگهی دهنده می باشد.
جهت استفاده هر چه بهتر از اطلاعات تجاری و ارتباطات مفید در راستای توسعه اقتصادی ایران شرایط عضویت فقط برای شركتهای ثبت شده و بنگاه های اقتصادی معتبر می باشد . همچنین مدیریت سایت در صورت ارائه مجوز قانونی فعالیت اقتصادی، آرم شركت معتبر را در كنار اسم شركت نمایش می دهد. این بدین مفهوم است كه این شركت در اداره ثبت شركتها ثبت گردیده و دارای آدرس و شماره های تماس معتبر می باشد... اطلاعات بیشتر
لطفا جهت هرگونه سوال یا پیشنهادی    با ما تماس    حاصل نمائید.
شماره تماس : 88201695/7 - 021